На Закарпатті впроваджують послугу раннього втручання

Раннє втручання – це міждисциплінарна допомога сім’ям з дітьми раннього віку (від народження до 3-х років), у яких є порушення розвитку. Підтримка спрямована на покращення розвитку дитини та підвищення якості життя родини. Детальніше про впровадження послуги раннього втручання у Закарпатській області розповіли під час брифінгу в Закарпатській ОВА.

За словами Мирослави Сухар, заступниці директора департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОВА, послуга раннього втручання надається сім’ям, де є маленькі діти з інвалідністю, або з ризиком виникнення відхилень та розвитку.

– Нині Методичним центром з питань раннього втручання визначено Закарпатський обласний центр комплексної реабілітації, який знаходиться в Ужгороді. Також у нас є чотири відділення: в Ужгороді, Сваляві, Міжгір’ї, Дубовому. Мешканці цих населених пунктів мають можливість отримувати цю послугу. Ми працюємо над тим, щоб розширювати нашу мережу. На даний момент поточне фінансування послуги раннього втручання відбувається за рахунок обласного бюджету та фонду ЮНІСЕФ, – зазначила Мирослави Сухар.

Відділення раннього втручання в обласному центрі Закарпаття працює вже понад 10 років. Ідеєю раннього втручання є якомога більш раннє обстеження дитини командою спеціалістів різного профілю (лікарем, реабілітологом, дитячим психологом, педагогом-дефектологом, логопедом, іншими спеціалістами за потребою) і відповідна робота щодо ранньої реабілітації дитини та наснаження сім’ї. Проводиться оцінювання розвитку рухових, мовних, комунікативно-емоційних та сенсорних здібностей, з’ясовуються особливості розвитку ігрової діяльності, її відповідності віковим етапам та індивідуальними можливостям дитини. Через опитування збирається інформація про сон та годування дитини, гігієнічні процедури, особливості її взаємодії з батьками, з’ясовується запит батьків щодо виявлених проблем.

Висновок та план втручання формуються лише після спільного обговорення спеціалістів між собою та з батьками дитини і складається як з оцінки рівня функціональної організації поведінки дитини, так і з можливостей батьків щодо побудови дитячо-батьківських відносин.

Рекомендації, щодо раннього втручання можуть надавати педіатри, сімейні лікарі, які спостерігають за розвитком дитини.

– Враховуючи, що дитина розвивається під впливом навколишнього середовища, головним принципом раннього втручання є принцип сімейноцентрованої послуги. Батьків (або опікунів) дитини навчають, як прийняти особливості дитини і створити умови, що максимально сприятимуть її розвитку. Потрібно бути поруч і працювати не тільки з дитиною, але й змінювати щоденне життя всієї сім’ї, допомагати зробити його простішим, щоби техніки й методики, які розвивають дитину, у природний спосіб впліталися в їхнє життя, – зазначила Ірина Рошкович, заступниця директора КРУ «Обласний центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю», завідувачка відділення раннього втручання, національна тренерка з раннього втручання.

За 6 місяців цього року Ужгородське відділення надає послугу раннього втручання 52 сім’ї. Ця послуга є безкоштовною. Нині на Закарпатті працює троє тренерів з раннього втручання.

Христина Біклян

«Карпатський об’єктив»