Історія галицького герба: галка, лев, чи щось кардинально інше?

Історія галицької геральдики сягає часів Великої Хорватії.

Принаймні, з того часу до нас дійшли важливі елементи галицьких шляхетських гербів, які напрочуд чітко нагадують обриси перших гербів Червоної Хорватії, або балканської, тої, яку ми знаємо зараз. Йдеться про шляхетський герб Леліва – зірку з півмісяцем, який є першим відомим гербом королівства Хорватія, та одночасно – гербом Галицької Теребовлі, яка свого часу, після розпаду Великої Хорватії, була центром одного з трьох князівств держави Ростиславичів. Герб Звенигорода нам невідомий, хоча можна припустити, що він не дуже відрізнявся від сьогоднішнього, а от герб Перемишля – двоголовий орел, відсилає нас більше до сербів ,чим до хорватів. Цікаво, що перший герб Хорватії був виконаний у жовто-синіх тонах, а пізніше – у червоно-синіх, що нагадує подібний процес у Галичині – тут теж на зміну синьо-жовтим кольорам прийшли червоно-сині відтінки, щоправда, вже при Габсбургах, проте, на шляхетських гербах Леліва зазвичай червона або синя.

        

Проте, як би там не було, найвідомішим гербом Галичини стало зображення галки, яке згадується ще з ХІ століття, та вперше чітко описане в описі хоругв війська польсько-литовсько-руського перед битвою під Грюнвальдом. Зображення галки є одним з аргументів у одній з теорій походження назви регіону – мовляв, усе пішло від галок, які часто зустрічалися у краї. Хоча на даний момент, основною теорією походження назви є кельтська теорія – від племені галлів, адже кельти населяли Галичину протягом кількох століть та мали тут великі міста. Є також теорії, похідні від грецького слова «галас» – сіль, або від литовського слова, що означає  «гора». Цікаво також, що галка є символом та особистим гербом легендарного Арпада – вождя угорців, який перевів їх через Карпати.

Австрійці ж свого часу відмовилися від галки – щоправда, лише на 2 десятки років. На зміну галці прийшли три корони – «нерідний» герб, який відсилав до трьох руських королів – Данила, Юрія та Лева. Таким самим чином австрійці змінили й герб Волині – замість білого хреста на червоному полі принесли дві шаховані (теж майже хорватські) балки на синьому полі. Щоправда, вже у 1804 галка повернулася на герб – разом з 3 коронами.

 

Зараз, завдяки 14 гренадерській дивізії «Галичина», багато хто вважає гербом Галичини золотого лева на синьому тлі в оточенні трьох корон. Щоправда, цей герб ніколи не був гербом саме Галицької землі – лев використовувався у геральдиці Львівської землі, Львова, ЗУНР, але ніколи не був офіційним гербом Галичини. Проте, це не завадило львівському левові стати найвпізнаванішим символом нашого регіону.