Двері в квартиру Семана і знесення будинку на Собранецькій: що зміниться в історичному центрі Ужгорода? (Фото)

Учора, 4 червня, в Ужгороді знову засідала консультативна ради з питань охорони культурної спадщини при Закарпатській облдержадміністрації. Цього разу на її розгляд винесли 6 проектів, які передбачають зміни в історичному ареалі. Всі проекти, окрім одного, з Хуста, стосувалися змін в історичній частині Ужгорода.

Так, головний архітектор Хуста представив зміни, які влада міста пропонує внести до історико-архітектурного опорного плану. Цей план у Хусті прийняли ще у 2016 році, однак в ході роботи вияснилося, що в план потрапили обмеження по висоті забудови в тих районах міста, де вже і так стоять вищі за допустимі норми радянські багатоповерхівки. ОСББ, які хочуть облаштувати у будинках шатрові дахи, не можуть цього зробити через прописані обмеження. Тож влада міста ініціювала внесення змін до плану. Історичної частини міста ці зміни ніяк не стосуються, тож консультативна рада проголосувала за внесення змін. Але остаточне слово мають сказати фахівці Міністерства культури, на чий розгляд далі поїде документ.

Наступне питання стосувалося змін в історичній частині Ужгорода. Мовиться про будинок на вулиці Підгірній, 18, де колись мешкав відомий художник Ференц Семан. Саме з його квартири на цокольному поверсі новий власник приміщення хоче зробити магазин-пекарню, облаштувавши окремий вхід на місці вікна. Проект цей раніше вже розглядався на засіданнях містобудівної ради, до нього було чимало зауважень, крім того, інші мешканці будинку не згодні з такою реконструкцією.

Члени консультативної ради з питань охорони культурної спадщини проголосували проти цього проекту, оскільки заявник не надав повного переліку документів. Також йому порекомендували звернутися до ради повторно, коли проект погодять на ужгородській містобудівній раді.

Наступне питання стосувалося житлового будинку по вулиці Собранецькій, 26. Невеличкий будинок з красивою дерев'яною верандою звели ще у 1870 році, а після Другої світової війни конфіскували у власників – сім'ї чиновника Василя Сайлера. Тепер нові власники хочуть знести цей будиночок і звести на його місці 4-поверхову 11-квартирну будівлю з комерційними приміщеннями. Після обговорення виявилося, що заявник не підготував для розгляду ряду потрібних документів, тож проект одноголосно відхилили.

Далі члени консультативної ради розглядали проект відновлення фасаду одноповерхової будівлі на площі Жупанатській, 11. Товариство угорської культури Закарпаття, якому належить будівля, замовило проект архітектору Петру Сарвашу. Він під час засідання пояснив, що досліджував фасад за старими світлинами, навіть повернув знищений під останнього ремонту будівлі карниз. Члени ради цікавилися, з якого матеріалу буде виконаний дах, чи повернуть вікнам форму столярки і як обирали колір фасаду. Після обговорення за проект проголосували майже одноголосно – сам Петро Сарваш, як член ради, утримався.

І останнім під час засідання розглядали питання про доцільність встановлення міні-скульптури корони св. Стефана біля будівлі Генерального консульства Угорщини на Православній набережній в Ужгороді. Пам'ятний знак роботи Михайла Колодка, присвячений 40-річчю поверненню корони в Угорщину, був встановлений перед будівлею Генконсульства у березні цього року. Тоді у ЗМІ піднявся скандал стосовно того, чи доцільно було встановлювати в центрі міста пам'ятник із символами державності іншої країни, і чи мало консульство дозвіл на встановлення міні-скульптурки. Процедура справді не була дотримана, тож висновок про доцільність потрапив на розгляд консультативної ради з питань охорони культурної спадщини лише зараз. Після дискусії думки розділилися, та все ж голосів "за" було більше. Дальшу долю 12-сантиметрової корони св. Стефана з постаментом, на якому перераховані всі міста, де зберігали корону (в тому числі й Ужгород), буде вирішувати виконавчий комітет Ужгородської міської ради.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, "Про Захід"