На Закарпатті активізувалися телефонні шахраї

 

Днями до центру безоплатної правової допомоги звернулася мешканка Ужгородщини, яка розповіла, що їй прийшло смс-повідомлення про те, що з її картки здійснено покупку на 1280 гривень. Жінка розгубилася, і не знала що їй робити. На жаль, подібні випадки не поодинокі, тому порада фахівця, як діяти у таких ситуаціях, та як не стати жертвою телефонного шахрайства, стане в нагоді багатьом краянам.

Перше правило. Якщо з вами трапилася подібна ситуація, в жодному разі не телефонуйте за телефоном, вказаним у повідомленні. Негайно зверніться до банківської установи, в якій відкрита ваша картка. Зателефонуйте на номер “гарячої” лінії банківську, вказаний на звороті картки. Зв'яжіться з оператором, і розкажіть про ситуацію. Працівник банку перевірить, чи була здійснена транзакція, і в разі потреби, заблокує картку. Не зайвим буде звернутися й до правоохоронних органів, аби ці номери телефонів були у полі зору поліції, та знайти злочинців було легше..

Дуже важливо не телефонувати за вказаним у повідомленні номером. Шахраї зазвичай добрі психологи, і вміють розговорити “жертву”, яка в кінці кінців може сказати пін-код та кодове слово. Іноді їхньою метою є затягнути розмову, під час якої накручуються гроші за зв'язок.

Видів телефонного шахрайства чимало. Іноді шахрай представляється родичем або знайомим і схвильовано повідомляє, що затриманий співробітниками поліції за скоєння якогось злочину,  потрібні гроші для “викупу”.  

Не менш популярний спосіб телефонного шахрайства – розіграш призів. Жертві телефонує “ведучий” популярної радіостанції і вітає з виграшем (телефон, ноутбук, автомобіль) в лотереї, організованій радіостанцією і оператором мобільного зв'язку. Щоб отримати приз, необхідно протягом хвилини додзвонитися на радіостанцію, а потім переказати певну суму на рахунок.  

Штрафні санкції оператора,  помилковий переказ коштів, блокування картки та багато інших видів шахрайства в арсеналі телефонних аферистів.

Тож як  уберегтися:

Якщо вам надійшла пропозиція від радіостанції активувати отримання призу, включіть радіостанцію і прослухайте її ефір. Радіостанція НІКОЛИ не вимагає активувати оплату при проведенні лотереї.

Якщо вам надійшов дзвінок від “родича” або знайомого про те, що він потрапив в халепу, і просить передати хабар правоохоронцю: задайте йому навідні запитання, відповіді на які знаєте ви обидва, або попросіть його описати себе; -якщо ви розмовляєте з “правоохоронцем”, запитайте, в яке відділення поліції доставлено родича. Набравши 102 і дізнавшись номер чергової частини даного відділення поліції, можна поцікавитися, чи дійсно родич знаходиться там і хто займається цією справою.

Якщо ви отримали sms-повідомлення на мобільний телефон з проханням покласти на їх рахунок гроші, передзвоніть за вказаним номером і з'ясуйте особисто потребу виконати прохання.

Критично ставтеся до подібних повідомлень і не поспішайте виконувати те, про що вас просять. Краще зверніться до оператора мобільного зв'язку, дізнайтеся, яка сума спишеться з вашого рахунку при відправці sms або дзвінку на вказаний номер, потім повідомте про те, що така інформація прийшла на ваш телефон. Оператор визначить того, хто відправляє ці sms і заблокує його аккаунт.

Громадяни часто стають жертвами шахраїв, які нібито проводять розіграш автомобілів. На телефон абонента мобільного зв'язку приходить, як правило, в нічний час, sms-повідомлення, в якому говориться про те, що в результаті лотереї він виграв автомобіль (найчастіше Audi A6). Для уточнення всіх деталей потенційній жертві пропонується відвідати певний сайт і ознайомитися з умовами акції, або подзвонити по одному з вказаних номерів. Для виконання формальностей (сплати держмита, оформлення необхідних документів) щасливому володареві новенького авто необхідно перерахувати на рахунок свого мобільного телефону 10 тисяч гривень, а потім набрати певну комбінацію цифр і символів нібито для перевірки надходження грошей на рахунок і отримання “коду реєстрації”. Як тільки жертва завершує зазначені маніпуляції, гроші з рахунку зникають.

Тож будьте уважними і не довіряйте підозрілим дзвінкам та повідомленням. Звертайтеся до банків, в яких обслуговуєтесь, правоохоронних органів, а також до фахівців центрів та бюро правової допомоги на Закарпатті, або телефонуйте за єдиним номером системи БПД 0800213103 (цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів в Україні), інформують у Регіональному центрі з надання БВПД у Закарпатській області.