Генерал СБУ, особиста дорога на Тернопільщині, Олег Барна та Інвестбуд-2016

Інвестбуд-2016

Ця ж фірма потім отримала по області десятки контрактів, а дослідження її діяльності вивело на депутата Олега Барну та керівника ОДА. Комерційна фірма, яка заробляє на прокладанні шляхів, задарма збудувала дорогу у селі Лопушани на Тернопільщині. Безкоштовний асфальт вивів журналістів на цілу схему, за якою “доброчинці” непогано заробляють на тендерах, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Першого в Україні благодійного шляху в село Лопушани немає навіть на картах. Тамтешні селяни зроду не знали, що таке асфальтне покриття, але добре знають, кому за нього дякувати. Кілька разів на рік цією дорогою в рідні місця їздить генерал СБУ, екс-начальник депаратменту боротьби з економічною злочинністю Василь Пісний, який народився в Лопушанах, там поховані його батьки. За дивним збігом обставин, асфальт закінчується саме біля цвинтаря.

Що має трапитися, щоби комерційна фірма, яка заробляє на прокладанні шляхів, раптом будувала їх власним коштом. Такий вияв благочинності ТСН зафіксувала в селі Лопушани на Тернопільщині. Безкоштовний асфальт вивів журналістів на цілу схему, за якою доброчинці непогано заробляють на тендерах.

Проклала цю дорогу відома на ринку Тернопільщини фірма “Авакс-проф”. Її пояснення: тренувалися класти асфальт. “Зіткнулися з проблемою, що нема фахівців на техніку. Банально асфальтоукладчика знайти важко. Почали ми з тою технікою трошки там випробовувати, не знаю. Ну, вибрали це село, так вийшло”, — каже начальник виробничого відділу фірми Володимир Хоміцький.

Громадські активісти натякають, що насправді річ у преференціях: проклав дорогу – тобі допоможуть з тендерами, щоб заробити ще більше на інших шляхах. І підозрюють, що виконавець повністю “відіб’є” вартість “тренувальної” дороги на інших контрактах. Тим більше, нестачі в них немає – після прокладання асфальту в село Лопушани “Авакс-проф” отримала майже сотню контрактів в області за схемою “без конкурсу” – це коли держзамовник оголошує ремонт дороги 40-метровими шматками, а вартість робіт на кожному не перевищує 200 тисяч гривень. В цьому разі цілком законно можна обійтися без торгів.

 

Але є й інші варіанти – класичні піддавки. Тоді на тендер заявляються головний учасник і липові конкуренти, відбувається імітація торгів, а перемагає той, хто треба. Трапляється, що документи обох таких “конкурентів” готує одна і та сама людина. Виявити підставних “помічників” нескладно – зазвичай, фірма нещодавно створена і майже не має активностей на ринку. За приклад головний тернопільський автомайданівець натякає на фірму “Інвестбуд-2016”. Статутний капітал цієї організації – “аж” 300 гривень. Скидалися по сотні троє власників, одна з яких учителька на пенсії, чоловік котрої про бізнес дружини вперше чує. А за місцем реєстрації фірми розташоване сільське кафе, де про “Інвестбуд-2016” нічого не чули. Тим не менше, компанія фігурує у багатомільйонних торгах на ремонт доріг, але ніколи не перемагає.

В офісі тимчасово мешкають комбайнери з місцевого приватного підприємства, а головою є депутат обласної ради Василь Вислоцький. “Я навіть не знав, є ця фірма чи нема і шо вона робить. Тільки сьогодні дізнався, бо ви приїхали”, — заявив він журналістам. Розслідування разом із сільським головою виводить на бухгалтера “Інвестбуду”, а далі – на відомих братів. Один – нардеп-скандаліст Олег Барна, який полюбляє брудною лайкою спілкуватися з журналістами. Інший – голова Тернопільської облдержадміністрації Степан Барна. Останній каже, що дорожніх фірм не реєстрував, але за дивним збігом донька співвласниці “Інвестбуду”, тієї самої вчительки-пенсіонерки, працює пліч-о-пліч з Барною – вона начальник відділу забезпечення діяльності керівництва області у Тернопільській ОДА. Втім, про причетність матері до бізнесу з автошляхами вона теж нібито вперше чує від журналістів.

 

Врешті-решт ТСН знайшла директора цієї компанії, це такий собі Ігор Смоляк. Він пояснив, що на вчительку фірму зареєстрував, бо вона подруга його мами, а на себе не оформлював, бо так порадили юристи. А чому прописав фірму в далекій і чужій йому Нагірянці та ще й у будинку депутата – пояснення ще дивніше: “Упіймав першого, хто біг. Кажу: така і така ситуація, хочу відкривати і щось думати. А він каже: добре”. Закон такі дивні реєстрації не забороняє, а оскаржувати торги можуть лише ображені конкуренти, яких безпідставно дискваліфікували. Їх і закликають це робити.