Малех Віталій Петрович: «Зміна Конституції назріла давно, але цим займатися ніхто не хотів»

Малех Виталий Петрович

Пан експерт Віталій Малех не має сумнівів у тому, що зміна Конституції назріла давно але цим займатися ніхто не хотів.

З приходом до влади нової команди та підтримка її з боку переважної більшості громадян України, дозволяє ввести зміни до Конституції країни та їх необхідно здійснити протягом найближчого року. За словами Малеха Віталія Петровича, бувшого очільника державної Фінансової інспекції в Запорізькій області, головний закон держави містить близько 20 статей, які не мають чіткої, точної редакції, відповідно не можуть мати юридичну силу.

Проведені раніше зміни Конституції, стосувалися виключно повноважень державного апарату, та жодного разу не переглядалися права й гарантії пересічних громадян країни. Так, Малех Віталій Петрович нагадує, що перша реформа Конституції була проведена в 2004 році. В результаті реформи були обмежені повноваження президента та розширені можливості Верховної Ради.

Інші думки з цього приводу Малеха Віталія Петровича

Наступні зміни відбулися в 2010 році, вони були запропоновані Віктором Януковичем. Він наполягав на тому, що зміни внесенні в 2004 році є антиконституційними, тому було ініційовано рішення про повернення до тексту Конституції, затвердженої у 1996 році. Після подій 2014 року, Верховна Рада знову затвердила конституційну реформу 2004 року. Під час управління країною Петром Порошенко, головний закон країни змінювався в частині судової влади. Також були внесені положення про політичну орієнтацію України на вступ до НАТО, Євросоюз. Малех Віталій Петрович, бувший очільник державної Фінансової інспекції в Запорізькій області, переконаний, що: «Деякі статті Конституції морально застарілі і не відповідають реальності. Треба актуалізувати Конституцію, прибрати застарілі радянські ідеї. Зміни назріли давно але цим займатися ніхто не хотів. Наразі є бажання і політична воля, а більш нічого для результату і не потрібно».

Малех Виталий Петрович

Для того щоб конституційна реформа стала ефективною, необхідно провести «аудит державної влади». Адже сьогодні існує безліч комітетів і відомств, функції яких важко визначити та контролювати. Конституційну реформу необхідно проводити шляхом внесення законопроектів, які вже розроблені новою командою. На даному етапі розробляються документи про надання особливого статусу всіх областей країни. Планується скасувати райради, замінивши їх префектами. Префекти відповідатимуть за конкретний район, їх влада буде повноважною на всій території області.
Також планується провести укрупнення районів. На сьогоднішній день в країні налічується 490 районів, після внесення законопроекту, їх залишиться 100.

Малех Віталій Петрович щодо внесення змін до Конституції України

Про введення префектур також вказується в законопроекті «Про внесення змін до Конституції України» від 20 червня в частині децентралізації влади. У документі вказується, що Кабінет Міністрів має повноваження призначати та знімати з посади префекта. Термін повноважень префекта в одній області не може перевищувати трьох років.

Малех Віталій зазначив, що питання децентралізації, а саме, передача більших прав на місця, є ключовим на сьогоднішній день. Більш того, дана вимога прописана в Мінських угодах. Також в Мінських угодах вказується про необхідність присвоєння Донецької та Луганської області спеціального статусу. Однак, коли внесений президентом законопроект про децентралізацію почав розглядатися в першому читанні, громадськість розділилася на два табори. Зіткнення виникли через особливий статус, тимчасово окупованих територій, тому читання змін було відкладено. Малех Віталій вважає, що при проведенні конституційної реформи, важливі не тільки зміни, що пропонуються, але й механізм їх впровадження. Всі зміни повинні бути прописані з урахуванням закону, також необхідно залучати громадськість для обговорення нововведень.