Фейковый Віктор Медведчук

Віктор Медведчук – не просто людина Путіна, це дещо потворне, що зробило з країни посміховисько, а з себе захисника вбивць та гвалтівників з армії РФ.

Нещодавно New York Times опублікували дослідження про те, як американські зірки купують штучних підписників – іншими словами, ботів – аби виглядати у Твіттері крутіше.

Ми використали цю ж методологію, щоб дослідити Твіттер-прихильників українських політиків і знаменитостей. (Бот – це екаунт, створений за допомогою комп’ютерних програм, який також керується ними. Часто маскується під екаунт живої людин).

На графіках нижче кожен фоловер* Авакова чи Медведчука показаний у вигляді точки. Якщо на графіку точки розміщуються більш-менш рівномірно, то це свідчить про природній процес росту фоловерів (приклад – графік Авакова). Різко виділені горизонтальні смужки означають, що на екаунт** одночасно підписався цілий «пакунок» користувачів із однаковими датами реєстрації. Майже напевне це – боти, і їх ми бачимо в Медведчука. Серед політиків лише у нього переважна більшість підписників – боти. Але це не сенсація – про дуту популярність Медведчука у медіа Тексти вже писали раніше.

*(Фоловер (follower), підписник – людина, яка має екаунт у Твіттері, підписалася на екаунт іншої людини і стежить за її дописами. Якщо ви підписалися, скажімо, на екаунт Віктора Медведчука, то ви є “фоловером Медведчука”. Слово походить від англійського follow – слідувати, стежити).

В тему: Медведчук переконує, що прекрасно почувається під санкціями США за нинішньої влади

**(Екаунт – (з англійської account), також вживається слово профіль – ваша сторінка у Твіттері. екаунт – не синонім слова “людина”. У соцмережі ви бачите лише екаунт, і ніколи немає впевненості, хто по той бік екрану: справжня людина – чи лише бот, який під неї маскується).

Твіттер-екаунт без слідів ботів

</i>Твіттер-екаунт, де майже всі фоловери є ботами<i>

Твіттер-екаунт, де майже всі фоловери є ботами

Хаотичне розсіяння точок по площині графіка – не єдина ознака живих підписників. На графіку Авакова видно чітку лінію зверху. Її формують користувачі, що підписались на Авакова невдовзі після того як зареєструвались у твітері. Це природнє явище – найчастіше ми підписуємось на цікаві нам сторінки одразу після реєстрації. На графіку Медведчука така лінія зверху відсутня – це ще одна ознака ботів.

</i>Натисніть на зображення, щоб збільшити<i>

Ботовод із Самбора

Як і у кого Медведчук міг взяти ботів?

Серед ТОП-10 за популярністю українських Твіттер-екаунтів на 6-му місці такий собі Markus Hohner з ніком @awentos. У нього трохи більше мільйона підписників. І майже всі його підписники – боти. Це й не дивно, бо @awentos – ботовод. У Твіттері він описує себе як “популярний блогер, SEO та SMM спеціаліст”.

Графік підписників @awentos-а повністю складається із чітких &quot;блоків&quot; і скупчень різноманітної форми. Це все його власні боти

Графік підписників @awentos-а повністю складається із чітких “блоків” і скупчень різноманітної форми. Це все його власні боти

Ми знайшли купу оголошень від awentos-а на форумах із пропозиціями розкрутки профілів у Твіттері, Інстаграмі, Youtube, Facebook, vk.com. 100 тисяч фоловерів у Твіттері будуть коштувати приблизно $350–700.

В тему: Виртуальный коммунизм: за идею стоят только мертвые души

Ім’я Markus Hohner, вказане у Твіттері, вигадане. В інтернеті легко знайти його справжню сторінку у соцмережі. Це 26-річний хлопець із міста Самбір на Львівщині.

Логічно припустити, що майже всі підписники awentos-а – його власні боти. Ми беремо їхній список і шукаємо на інших популярних екаунтах. Виявляється, що значна частина фоловерів Медведчука – це боти awentos-а.

Графік Медведчука. Рожеві точки – підписники-боти @awentos-а. Решта точок – теж боти, але від інших ботоводів

Графік Медведчука. Рожеві точки – підписники-боти @awentos-а. Решта точок – теж боти, але від інших ботоводів

Боти на підтанцьовці

Подивимося на ще кілька графіків, цього разу вони стосуються людей, які працюють в шоу-бізнесі.

Натисніть, щоб збільшити зображення

Співачка Камалія також користується послугами ботів. На малюнку добре помітні скупчення та горизонтальні плато. Це означає, що підписники фоловлять цей екаунт “пакунками” впродовж короткого періоду часу. Єдине місце, де графік виглядає природнім, співпадає із періодом дуже повільного росту підписників.

В тему: Почему не арестован Медведчук?

Усі за «холостяком»

Все по-іншому у Максима Чмерковського, танцюриста, відомого своєю участю в українських та американських реаліті-шоу.

Точки на його графіку розсіюються випадково, тобто показують природний процес збільшення фоловерів, за винятком кількох ділянок.

Що може такого статись, щоб впродовж кількох днів на вашу сторінку підписувались тільки екаунти, зареєстровані в далекому 2012 році? Найімовірніше, це боти, створені в тому році “пакунком”. Всі вони майже одночасно почали фоловити Чмерковського в середині 2014 року, таким чином за короткий момент часу збільшивши кількість його підписників приблизно на 40 тисяч. Цілком очікувано, ці підписники виявились також підписниками ботовода awentos-а. Ми їх позначили рожевим кольором.

Натомість, вертикальні однорідні лінії можна пояснити хвилями популярності, які призводили до раптового росту кількості підписників із різними датами реєстрації.

Подивитися ТОП-100 твіттер-сторінок можна за цим посиланням на сайті Texty.org.ua. Дивіться на графіки популярних Твіттер-екаунтів: від Юлії Тимошенко – до Петра Порошенка, від Святослава Вакарчука – до Насті Каменських. Нагадаємо, що зрозуміти графіки допоможе інструкція, а також просте правило: неоднорідні скупчення на картинці свідчать про ботів-підписників.

Проект опубліковано одночасно виданнями LB.ua та Texty.org.ua


Автор: Ігор Ярмоленко

Ігор Ярмоленко народився у 1992-ому році у Львові. Відразу після закінчення ВИЩу Ігор поїхав стажуватися до Польщі, де писав для української спільноти у друкованих виданнях. Улюбленими темами Ігора було життя заробітчан у Польщі. Як правило Ігор Ярмоленко пише про гострі соціальні проблеми та події у Північній та Західній Україні. Співпрацює з Navarti.in.ua три роки. Посилання на інші його матеріали ви можете знайти на цій сторінці.